*کیهان:روحانی اصلاح‌طلب نیست نامزد اصلاح‌طلبان 10 درصد هم رای نداشت


جمهوری اسلامی استاد به بازی گرفتن اپوزیسیون است


واشنگتن‌پست: مردم ایران دعوت رهبری را اجابت کردند


مشروح اخبار در ادامه مطلب ------>

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان yjc.ir
*کیهان:

روحانی اصلاح‌طلب نیست نامزد اصلاح‌طلبان 10 درصد هم رای نداشت


عناصر معارض جمهوری اسلامی با ابراز تردید نسبت به حسن روحانی می‌گویند او اصلاح‌طلب نیست و مستقل از اصلاح‌طلبان به عرصه انتخابات آمده و منصوب رهبری در شورای عالی امنیت ملی است.

در این زمینه «محمدرضا-ی» همکار فراری نشریات زنجیره‌ای به صدای آمریکا گفت: روحانی اصلاح‌طلب نیست و هیچ اصراری هم ندارد که خودش را اصلاح‌طلب بنامد. این در حالی است که آقای عارف خودش را اصلاح‌طلب می‌دانست. اما چون در نظرسنجی‌ها حتی نظرسنجی‌های اصلاح‌طلبانه او دارای رای بالایی نبود، اصلاح‌طلبان از روحانی حمایت کردند.

مرتضی -ک از همکاران متواری گروهک ملی-مذهبی نیز که در پاریس اقامت دارد به یک رسانه اپوزیسیون (رادیو کوچه) گفت: آقای خامنه‌ای ترجیح داده بود از رقابت‌های انتخاباتی دور باشد. آقای روحانی نماینده ایشان در شورای عالی امنیت ملی است به ویژه این که روحانی از معتمدین نظام بوده و بخشی از جریان راست هم او را بر دیگر رقبا ترجیح می‌دهند.

وی در مصاحبه با رادیو فردا نیز تصریح کرد: حسن روحانی به اصلاح‌طلبی شهره نیست هر چند هاشمی و کارگزاران و خاتمی از او حمایت کرده‌اند. او مورد اعتماد رهبری بوده است.از سوی دیگر علیرضا نوری‌زاده به شبکه الجزیره گفت: حسن روحانی به هیچ‌وجه اصلاح‌طلب نبوده و نیست و نماینده رهبری و نزدیک به رهبر و همواره میانه‌رو بوده است.

اصلاح‌طلبان که حامی عارف بودند، در نظرسنجی‌ها دریافتند که عارف حداکثر 10 درصد آرا را کسب می‌کند.نوری‌زاده گفت: از نظر رهبری این انتخابات یک همه‌پرسی برای نظام ایران بود، زیرا می‌خواهد بگوید جمهوری اسلامی وجهه مردمی دارد. نظام زیرکی به خرج داد و انتخابات شوراهای شهر را با انتخابات ریاست‌جمهوری همزمان کرد.(!) مسئولان نظام هر رای‌دهنده را که پای صندوق‌ها رفت نماد وجهه قانونی و مردمی نظام تلقی می‌کنند.

گفتنی است رجب مزروعی عضو متواری فراکسیون مشارکت در مجلس ششم در مصاحبه با رادیو فردا در شب انتخابات گفته بود: روحانی رای بالایی دارد اما اگر هم شکست بخورد، این مصیبتی برای اصلاح‌طلبان نیست چرا که آنها نیروی اجتماعی خود را دارند و آن بخشی هم که شرکت نکردند، جنبش سبز را می‌سازند. بنابراین شکست روحانی شکست و مصیبتی برای اصلاح‌طلبان نخواهد بود.

جمهوری اسلامی استاد به بازی گرفتن اپوزیسیون است

حماسه حضور دشمن‌شکن ملت ایران در انتخابات در شرایطی رقم خورد که سردمداران جبهه استکبار وگروه‌های اپوزیسیون همسو با آنها تا آخرین روز علیه این انتخابات سیاه‌نمایی کرده و درصدد از رونق انداختن آن بودند.

مقامات آمریکایی، انگلیسی و کانادایی از جمله چهره‌های غربی بودند که به ویژه طی یک ماه اخیر علی‌الدوام مدعی شده بودند انتخابات ایران آزاد و سالم و عادلانه و رقابتی نیست و آن را به مشروعیت نمی‌شناسند. به گزارش العربیه آخرین بار نیز جان کری چهارشنبه گذشته مدعی شد با توجه به رد صلاحیت نامزدها، ما انتخابات ایران را آزاد و سالم نمی‌دانیم و پذیرش چنین ادعایی بسیار سخت است.

همزمان و در حالی که طیفی گسترده از گروه‌های ضد انقلاب به تحریم انتخابات پرداخته بودند، شبکه رسانه‌ای ضد انقلاب سیاه‌نمایی خود علیه انتخابات را شدت بخشید. به عنوان مثال ارگان گروهک اتحاد جمهوری‌خواهان روز چهارشنبه در تحلیلی تصریح کرد حاکمیت روز جمعه حماسه می‌خواهد و ما رای نمی‌دهیم. ما با رای ندادن خود از موجودیت اپوزیسیون دفاع می‌کنیم. ما نمی‌توانیم به یکی از این 6 نفر که بهترینشان، کلید‌دار شورای امنیت ملی حکومت بوده، رای دهیم.

اخبار روز همچنین نوشته بود: رژیم هر چهار سال یکبار انتصاباتی تصنعی را مهندسی می‌کند و متأسفانه برخی از نیروها نیز به خیال روزنه، در سیاه چاله می‌افتند و خواسته رژیم را تکمیل می‌کنند. در این انتخابات هیچ دگراندیشی اجازه شرکت ندارد. افتادن در دام انتخابات مهندسی شده، نشان از استیصال طیفی از اپوزیسیون دارد.

حافظه تاریخی درباره اکبر رفسنجانی مخدوش نشده است. چطور یک شبه از او و نامزدش حر ریاحی ساخته می‌شود؟ به راستی چرا برخی نیروهای مستأصل و از تاریخ درس نگرفته، به استقبال فرمان ]آیت‌الله[خامنه‌ای برای خلق حماسه پیش می‌روند؟ راستی کارشان به کجا کشیده است؟ چرا باید از عنصر منفوری که در سخنرانی‌هایش جنبش دانشجویی سال 78 ]آشوبگران تیر ماه[ را اراذل و اوباش خواند، حمایت کرد؟ به کجا می‌رویم و تا کی باید خود را سردرگم سازیم؟ اگر ناتوان از امحاء و سرنگونی رژیم هستیم آیا باید به دامن رژیم و نیروهای آن پناه ببریم؟

ارگان گروهک اتحاد جمهوری‌خواهان که از ترکیب چند گروهک منحله تشکیل شده تصریح کرده بود: این انتخابات انتخابات ما نیست. ما در انتخابات مهندسی شرکت نمی‌کنیم رای نمی‌دهیم و مردم را دعوت به تحریم می‌کنیم. در طول چند ماه مطالبه آزادی زندانیان و موسوی و کروبی و تغییر شرایط انتخابات، تا حد نادیده گرفتن اتفاق سال 88 تنازل کرد و مدعی انتخاب بین بدتر و بدتر شدیم!

اخبار روز در ادامه نوشت: روانشناسی استیصال را می‌شود فهمید اما تمکین به آن را نه!از سوی دیگر وبسایت بی‌بی‌سی فارسی در تحلیل مفصلی تصریح کرد مخالفان با شرکت در انتخابات، از موسوی و کروبی و ادعای تقلب عبور کرده‌اند. بی‌بی‌سی می‌افزاید: صرف رأی دادن و مشارکت در انتخابات به نظر می‌آید کنشی کم هزینه باشد. اصلاح‌جویان ادعا می‌کنند حتی به شرط عدم ایجاد موجی اجتماعی و یا خوانده نشدن آرا چیز زیادی از دست نداده‌اند اما این کار فواید غیرقابل چشم‌پوشی دارد.

تحلیلگر بی‌بی‌سی در عین حال نوشت: این جمله که راه رسیدن به دموکراسی تنها و تنها از صندوق رأی- بخوانید این صندوق رأی بخصوص- می‌گذرد این روزها بسیار تکرار می‌شود. این جمله معنایی ندارد جز به حاشیه راندن و حذف واقعیت جنبش سبز که از صندوق فراتر رفت.

 در حالی که در طی جنبش سبز نیروهای میانی این جنبش نیروی خود را به جای مبارزه با بنیان‌های مادی و زیربناهای قدرت در خش انداختن به رویه ایدئولوژیک حاکمیت صرف می‌کردند، همان نیروها امروز در اثبات بی‌فایده بودن عدم مشارکت می‌گویند «نظام به مشروعیت نیازی ندارد.» مهم‌تر اینکه، در توجیه تقلب نشدن می‌گویند تقلب حدی دارد و اگر موجی بزرگ به راه بیفتد حاکمیت توان این میزان تقلب را ندارد.

بگذریم که پروژه تشکیک در تقلب سال 88 از طریق بخش جزواتی در چند ماه پیش در میان بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان کلید خورده بود.
پایگاه اینترنتی اخبار روز نیز معتقد است: «اپوزیسیون کلنگی شده و در حال گدایی رسمی از رژیم و دامن زدن به توهم است.»

واشنگتن‌پست: مردم ایران دعوت رهبری را اجابت کردند

یک روزنامه آمریکایی نوشت رهبر ایران بی‌امان مردم را به شرکت در انتخابات تشویق می‌کرد و مردم ایران نیز اجابت کرده و روز جمعه همین کار را کردند.واشنگتن‌پست نوشت: تلاش رهبر ایران برای استقبال هرچه گسترده‌تر مردم از انتخابات در عین حفظ آرامش عمومی موفق بود و صف‌های طویل مقابل حوزه‌های رای باعث شد ساعت‌های کار اخذ رای تمدید شود.

این روزنامه نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای صبح جمعه رای خود را به صندوق انداخت. هر 6 نامزد از وفاداران به وی بودند که اندک تفاوتی در دیدگاه‌هایشان در مسایل داخلی و خارجی به خصوص موضوع هسته‌ای وجود ندارد. رهبر عالی ایران هنگام انداختن رای به صندوق بی‌اعتنا به نظر واشنگتن راجع به مسائل داخلی و انتخابات ایران گفت‌«به تازگی شنیده‌ام که فردی در شورای امنیت ملی آمریکا گفته است انتخابات ایران را قبول نداریم، به درک که قبول ندارید.» روی این خطاب،‌«جان کری» وزیر خارجه آمریکا بود که ماه گذشته در سخنانی گفت، انتظار ندارد، انتخابات ایران محاسبه بنیادین او در مورد سیاست‌های هسته‌ای این کشور را تغییر دهد.

روزنامه سعودی الوطن نیز در سرمقاله خود پیرامون انتخابات ایران تأکید کرد: سیاست کلان ایران با تغییر چهره‌ها در انتخابات تغییر نخواهد کرد. پست ریاست جمهوری به عنوان هرم قدرت اجرایی در کشور و اداره داخلی و خارجی آن محسوب می‌شود. به بیان دیگر رئیس‌جمهوری نمی‌تواند از چارچوب کلی سیاست‌های ایران که از زمان برپایی انقلاب (امام) خمینی‌(ره) طی سه دهه گذشته مرسوم بوده است، خارج شود این مسئله امری قطعی است.

در ادامه سرمقاله این روزنامه سعودی آمده است: برخی گزارش‌ها حاکیست نفوذ ایران در عراق، سوریه، لبنان و حتی افغانستان، معضلی واقعی برای منافع قدرت‌های بزرگ در منطقه به شمار می‌رود. آمریکا و اتحادیه اروپا در شرایط کنونی عملیات نظامی بر علیه ایران را ترجیح نمی‌دهند و ایران نیز به خوبی از این موضوع آگاه است.

روزنامه لبنانی الاخبار نیز نوشت: انتخابات این دوره ریاست جمهوری در ایران بدون‌کمترین جنجال برگزار شد و هیچ تغییری در سیاست خارجی ایران ایجاد نخواهد کرد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان yjc.ir