جالبه بدونید زنان هم در بهشت حوری دارند.


پرسش:
نگین: سلام خسته نباشید من باخوندن معنی آیه 56و58و74سوره الرحمن چند تا سوال واسم پیش اومد :1چرا فقط اززنان به عنوان پاداش نام برده مگه زنان جزء نعمتای مردان محسوب میشن بایستی از مردان هم نام میبرد که عادلانه باشه به نظرم خیلی به مردا اهمیت داده شده چون همش از حوری بهشتی میگن ولی ندیدم تا حالا واسه زنان هم وعده مردانی با اون توصیفاتی که برای حوریها میکنه باشه   2چرا میگن که تو بهشت همسران دنیوی با همدیگه نیستن ؟شاید یکی همسرشو خیلی قبول داشت3 تو بهشتم چند همسری هست ؟؟؟؟چرا؟؟؟؟چون تو آیات بارها شده از کلمه همسران استفاده کرده؟
ممنون میشم جوابمو بدین


پاسخ:
با سلام و عرض ادب
در مورد نکته اول شما عرض کنم که حوری به معنی زن و فقط جنس مونث نیست بلکه از مضمون برخی آیات و روایات، چنین برمی‏ آید كه مسأله لذت‏ های جنسی اختصاصی به مردان ندارد؛ بلكه زنان نیز در بهشت می‏توانند برای خویش شوهرانی دلخواه برگزینند.
به نظر برخی از علمای لغت و مفسرین «حور» انحصار در زن ندارد و به مردان بهشتی نیز اطلاق می‏شود لذا حورهای مذكر نیز در بهشت وجود دارند.
برای نمونه به این حدیث توجه كنید كه از امیرالمؤمنین(ع) روایت شده است كه فرمود:
»
در بهشت بازاری است كه در آن خرید و فروشی نیست، تنها در آن جا تصویر مردان و زنان وجود دارد. هر كس كه تمایلی به آنان پیدا كند، از همان جا بر او وارد می‏شود»، (بحار الانوار، ج 1، ص 148).
همچنین دوستان عزیز در قرآن از ولدان و غلمان نیز یاد شده است و هر دو جمع بوده و به معنای پسران است.
در مورد نکته دوم شما عرض کنم که نه خیر چنین چیری گفته نشده است و زنان دنیا ـ كه اهل بهشت باشند ـ با زیبایی و شكوهی برتر از حوریان در بهشت حضور دارند؛ چنانچه مایل باشند به شوهران خویش می‏ پیوندند وگرنه هرگونه كه بخواهند عمل می‏كنند.

در منابع کلامی و روایی چنین آمده که در روز قیامت، اگر شوهر زن مؤمنه، اهل بهشت بود همو را به اختیار خود می­پذیرد و اگر از اهل جهنم بود مردی را از میان مردان بهشتی برمی‏ گزیند. شاید بتوان گفت علت این که زنان بهشتی، چه از جنس حوران بهشتی و چه آنان که وارد بهشت شده­اند دارای یک همسر هستند، این است که چند شوهری علاوه بر ناسازگار بودن با طبیعت مرد با طبیعت زن نیز ناسازگار است. مجموعه آثار شهید مطهری، ج 19 ص 311

با مراجعه به آیات، روایات و تفاسیر مربوطه این گونه استفاده می شود که زنان با ایمان در قیامت در کنار زنان بهشتی (حورالعین) با مردان مؤمن بهشتی قرین می‏باشند. وزنان با ایمان با همسران با ایمان خود وارد بهشت می‏ شوند.

1- «اُدْخُلُوا اَلْجَنَّةَ أَنْتُمْ وَ أَزْواجُکُمْ تُحْبَرُونَ»(زخرف، آیه 70.) (به آنها خطاب می‏شود:) «شما و همسرانتان در نهایت شادمانی وارد بهشت شوید!» و منظور از ازواج، همان زنان با ایمانی هستند که در دنیا (  تفسیر المیزان، ج 18، ص 182.)و بودن در کنار همسران با ایمان و مهربان هم برای مردان لذت‏ بخش است و هم برای زنانشان.

2-«هُمْ وَ أَزْواجُهُمْ فِی ظِلالٍ عَلَی اَلْأَرائِکِ مُتَّکِؤُنَ»(یس، آیه 56 )  آنها و همسرانشان در سایه‏ های (قصرها و درختان بهشتی) بر تختها تکیه زده‏اند..

و آیاتی که داخل شدن همسران صالح را به بهشت وعده داده شده است. از جمله:«رَبَّنا وَ أَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ اَلَّتِی وَعَدْتَهُمْ وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ إِنَّکَ أَنْتَ اَلْعَزِیزُ اَلْحَکِیمُ»(مؤمن، آیه 8 .) پروردگارا! آنها را در باغهای جاویدان بهشت که به آنها وعده فرموده‏ای وارد کن، همچنین از پدران و همسران و فرزندانشان هر کدام که صالح بودند، که تو توانا و حکیمی!..

«جَنّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیّاتِهِمْ وَ الْمَلائِکَةُ یَدْخُلُونَ عَلَیْهِمْ مِنْ کُلّ‏ِ بابٍ»(رعد، آیه 23 .)

(همان) باغهای جاویدان بهشتی که وارد آن می‏ شوند؛ و همچنین پدران و همسران و فرزندان صالح آنها؛ و فرشتگان از هر دری بر آنان وارد می‏گردند....

از این آیات استفاده می‏ شود که زنانومردانی که در این دنیا همسر یکدیگرند هرگاه هر دو با ایمان وبهشتی باشند در آنجا به هم ملحق می‏شوند و با هم در بهترین شرایط و حالات زندگی می‏ کنند.

و حتی از روایات استفاده می‏شود که مقام این زنان برتر از حوریان بهشتی است؛ به خاطر عبادات و اعمال صالحی که در این جهان انجام داده‏اند، بنابراین لذت‏های بهشت مخصوص مردان بهشتی نیست، بلکه کسی که داخل بهشت می‏ شود از نعمت‏ها و زیبایی‏ ها لذت خواهد برد. چنان که قرآن می‏ فرماید: «یُطافُ عَلَیْهِمْ بِصِحافٍ مِنْ ذَهَبٍ وَ أَکْوابٍ وَ فیها ما تَشْتَهیهِ اْلأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ اْلأَعْیُنُ وَ أَنْتُمْ فیها خالِدُونَ»(زخرف، آیه 71 )

با توجه به نکات عرض شده نکته سوم هم مشخص است و اونجا همسر داشتن مثل این دنیا نیست و ما دقیق نمیدونیم به چه صورت باشد .

منبع : سایت طلبه پاسخگو