http://www.snn.ir/pic/13910712157_2012277131e.jpg


به گزارش گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری؛ حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز(چهارشنبه) در دیدار یكهزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر جوان، حفظ و تقویت فضای نشاط و امید كنونی در میان جوانان نخبه،فراهم كردن امكان پیشرفت های علمی و پژوهشی بیشتر در میان استعدادهای جوان، توجه به درون زایی علمی بجای مرعوب شدن در مقابل پیشرفتهای علمی غرب، تقویت روحیه احساس مسئولیت نخبگان نسبت به آینده ملت و راضی نشدن به پیشرفتهای علمی كنونی را از ضروریات ادامه حركت پرشتاب علمی كشور برشمردند و تأكید كردند: به فضل الهی ملت ایران با تكیه بر ثروت نیروی انسانی جوان و مستعد خود و ایستادگی در مقابل فشارها، ازهمه گردنه های خطرناك عبور خواهد كرد و به قله سعادت خواهد رسید.

در این دیدار كه در فضایی صمیمانه و پرنشاط برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی با تبریك به جوانان نخبه به خاطر توفیق به فعلیت رساندن استعدادها و توانایی ها، خطاب به آنان خاطرنشان كردند: شما جوانان عزیز نباید به این حد از نخبگی قانع باشید بلكه باید این بذر به ثمر نشسته به نهالی برومند و ثمربخش تبدیل شود كه در همه زمانها و موقعیت ها بتواند میوه شیرین خود را به كام كشور، ملت، تاریخ و در نهایت بشریت، بچشاند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به دیدگاهها و پیشنهادهای تعدادی از جوانان نخبه كه در این دیدار مطرح شد، آنها را سنجیده و همراه با تفكر و برخاسته از صدق و صفا خواندند و ضمن توصیه به مسئولان برای توجه به این دیدگاهها و بررسی دقیق پیشنهادهای ارائه شده، افزودند: هنگامی كه جوانان اینگونه با نشاط و امید و از روی سنجیدگی و با احساس مسئولیت، مطالبی را درخصوص پیشرفت و آینده كشور بیان می كنند، فضای شیرین بوجود می آید كه باید این روحیه در میان جوانان بویژه نخبگان تقویت شود.

ایشان با یادآوری پیام امام خمینی (ره) به مناسبت پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات طریق القدس در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان كردند: امام (ره)‌ در آن پیام، تربیت جوانانی كه توانستند آن پیروزی را در چنان شرایط سختی بیافرینند، فتح الفتوح انقلاب اسلامی خواندند و امروز نیز روحیه نشاط و احساس مسئولیت جوانان نخبه نسبت به آینده كشور، همان فتح الفتوح انقلاب اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی نتیجه حفظ و تقویت این روحیه را، سود بردن كشور و ملت از ویژگی نخبگی دانستند و تأكید كردند: جوان نخبه ای كه با چنین انگیزه و روحیه ای در مسیر پیشرفت علمی گام برمی دارد،‌در واقع سرمایه شخصی خود را كه همان نخبگی است،‌به سرمایه ملی تبدیل می كند و همه، از آن سود خواهند بُرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از فضای گفتمانی حركت و پیشرفت علمی در كشور افزودند: البته یك نگرانی هم وجود دارد و آن اینكه با حركت پرشتاب علمی در كشور، حالت اقناع و رضایت ایجاد شود در حالیكه ما در آغاز راه هستیم و این شتاب علمی نباید كُند و یا متوقف شود.

ایشان با اشاره به عقب ماندگی علمی تاریخی كشور به دلیل تسلط حاكمان و زمامداران وابسته و غافل، خاطرنشان كردند: فاصله علمی زیاد با دنیا و وجود رقبای نسبتاً قوی در منطقه،‌ از واقعیت هایی هستند كه ضرورت استمرار حركت پرشتاب علمی تا رسیدن به نقطه متناسب با شأن و جایگاه ملت ایران را دو چندان می كند.

رهبر انقلاب اسلامی از جمله لوازم ادامه حركت پرشتاب علمی را همت مضاعف جوانان و مرعوب نشدن در قبال پیشرفتهای علمی غرب دانستند و تأكید كردند: در مسیر پیشرفت علمی باید درون زایی و درون جوششی علمی، اصل قرار گیرد و تقویت شود.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه، توصیه هایی را به مسئولان بنیاد ملی نخبگان و مسئولان مراكز و دستگاههای مرتبط با حركت علمی كشور بیان كردند. ایشان فعالیتهای انجام گرفته در بنیاد ملی نخبگان را براساس ارزیابی های انجام گرفته، خوب ارزیابی كردند و در عین حال این نكات را متذكر شدند: لزوم توجه به تفاوت در معیارهای نخبگی در علوم فنی و علوم انسانی، فراهم كردن میدان وسیع علمی و پژوهشی برای نخبگان به عنوان اولویت اول و اساسی، و نگاه شبكه ای به نخبگان.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نگاه شبكه ای به نخبگان افزودند:‌ در مورد نخبگان باید یك حركت شبكه ای درون زا بوجود آید كه مرحله اول آن، شناسایی و پرورش نخبگان در آموزش و پرورش است و در مراحل بعد، شامل انتخاب بهترین ها، و سپس حفظ و ارتقاء نخبگان به رتبه های بالاتر است و در نهایت این نخبگان، باید خود زمینه ساز پرورش نخبگان جدید شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به تدوین سند راهبردی نخبگان، از مسئولان ذیربط خواستند تا این سند را سریعاً تصویب نهایی و سپس ابلاغ كنند.

ایشان توصیه هایی را نیز خطاب به نخبگان جوان بیان كردند.

باقی ماندن در طراز نخبگی و اثرگذاری در فضای پیرامونی خود و سوق دادن آن به سمت نخبگی از جمله توصیه های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان بود.

حضرت آیت الله خامنه ای، توجه به نیازهای كشور در فعالیتهای علمی و پژوهشی را نیز مورد تأكید قرار دادند و افزودند: برخی گزارشها حاكی از آن است كه هنوز بخش عمده ای از مقالات علمی ناظر به نیازهای كشور نیست كه این، خسارت است و باید به گونه ای برنامه ریزی شود كه صددرصد مقالات علمی در جهت رفع نیازهای داخل قرار گیرند.

ایشان معیار اصلی در همكاری با ISI را نیز، ناظر بودن مقالات به نیازهای داخلی دانستند و خاطرنشان كردند: این موضوع نیازمند روش سیستمی و تلاش بیشتر بنیاد ملی نخبگان است.

رهبر انقلاب اسلامی سه توصیه دیگر نیز به نخبگان جوان بیان كردند: ارتقاء معنویت و تهذیب نفس، تفكر در مسائل اصولی و اساسی زندگی، و تحلیل صحیح و دقیق از جایگاه كشور و نظام در شرایط كنونی جهان.

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص دارا بودن تحلیل درست از وضعیت كشور به تبیین شرایط نظام اسلامی پرداختند و افزودند: جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۳ سال گذشته با طیف مختلفی از فشارها اعم از سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تحریم ها مواجه بوده است اما ملت ایران با ایستادگی خود نه تنها این فشارها را خنثی كرد بلكه قوی تر نیز شده ا ست.

ایشان لازمه رسیدن به تحلیل درست از جایگاه و موقعیت كشور را، وجود ارزیابی صحیح از توانایی ها و نقاط قوت نظام اسلامی، فشارهای جبهه دشمن، و در عین حال ناكامی های این جبهه دانستند و تأكید كردند: این تصور كه علت دشمنی جبهه استكبار با ملت ایران، اتخاذ برخی مواضع یا تصمیم ها بوده، غلط است.
 
علت اصلی همه این فشارها، جایگاه مستقل ملت ایران و تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است.

رهبر انقلاب اسلامی، هدف اصلی از افزایش فشارها به ملت ایران را، وادار كردن ملت به تسلیم دانستند و افزودند: ملت ایران هیچگاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد و علت عصبانیت دشمن نیز، همین موضوع است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: ملت ایران با تكیه بر ثروت طبیعی و انسانی مستعدی كه در اختیار دارد، از گردنه های دشوار و گذرگاههای سخت عبور خواهد كرد و به توفیق الهی، به قله سعادت دنیا و آخرت،‌ و آرامش و آسایش خواهد رسید.
 
در ابتدای این دیدار آقایان و خانم ها:

-امیر جعفرقلی – رتبه اول جشنواره خوارزمی و فارغ التحصیل دكترای مهندسی برق

-شیما شاهجویی – دارنده مدال نقره المپیاد كشوری در رشته زیست شناسی

-مهدی صفر نژاد بروجنی – دارنده ی مدال طلا در رشته ی كامپیوتر و دانشجوی دكترای مهندسی كامپیوتر

-محمدحسین اشتری – دانشجوی دكترای علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی

-نسرین جعفری – دانشجوی دكترای مهندسی عمران و رتبه اول حفظ قرآن كریم در مسابقات كشوری

-علی آرام – دانش آموخته دكترای مهندسی مكانیك و دارنده ی مدال نقره المپیاد كامپیوتر

-آرزو محمودزاده – دارنده ی مدال برنز المپیاد دانش آموزی و دانشجوی رشته روانشناسی بالینی

-محمد حسین بادامچی – دارنده ی مدال نقره المپیاد فیزیك و دانشجوی دكترای جامعه شناسی

-و قاسم درزی – دانشجوی دكترای علوم قرآنی و رتبه اول المپیاد دانشجویی در رشته الهیات

دیدگاههای خود را درخصوص حركت علمی كشور و اقدامات بنیاد ملی نخبگان بیان و پیشنهادهایی را نیز مطرح كردند.

خانم سلطانخواه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در گزارشی از عملكرد یكساله بنیاد ملی نخبگان، به اجرایی شدن آیین نامه تسهیلات جذب و نگهداری نیروهای نخبه، تسهیل در جذب نخبگان در مراكز آموزشی و تحقیقاتی و اجرایی شدن آیین نامه تسهیل ادامه تحصیل نخبگان در مقطع دكترا اشاره كرد.

تدوین سند راهبردی كشور در امور نخبگان، تدوین آیین نامه بكارگیری نخبگان در شركتهای دانش بنیان، ساماندهی و برنامه ریزی علمی و حمایت از استعدادهای برتر برای حضور متوازن در همه نقاط كشور، و ارائه خدمات هدفمند به مخترعان و برگزیدگان المپیادها از دیگر مواردی بود كه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در گزارش خود بیان كرد.