http://www.snn.ir/pic/13910625031_20127058e.jpg

یک مصاحبه با دانشجویان پزشکی در خبرگزاری دانشجو بود که حرف دل خودم بود . در ادامه مطلب گذاشتم .
واقعا از اینکه در کشور جمهوری اسلامی آن هم  با جمعیت حداکثری شیعه جای تاسف داره که بیمارستان ها حریم ها را رعایت نمیکنند. آن وقت در کشور هایی سنی و غیر مسلمان این مسائل بسیار رعایت میشه و حتی ورود آقایان به بخش های زنان ممنوعه چه برسه به اینکه کادر آقا باشن!!!
کاش مسئولان کاری بکنند. تا شاهد بسیاری از مسائل نباشیم..........
گسترش بیمارستان های زنان در سطح كشور، یكی از طرح های بسیار خوبی بود كه در دوره كنونی وزارت بهداشت تصمیم به انجام آن گرفته شد تا بیمارستان هایی در كشور وجود داشته باشد كه تمام خدمات بهداشتی و درمانی را توسط خانم ها به مراجعه كنندگان خانم ارائه دهند و از حضور آقایان به طور جدی در این محیط ها جلوگیری كنند تا آرامش روحی و روانی مراجعه كنندگان خانم حفظ شود.
 
نام بیمارستان های زنان این تصور را به ذهن متبادر می كند كه بیماران خانم می توانند با آرامش كامل به این مراكز مراجعه كرده و مطمئن باشند كه به جز نگرانی در مورد بیماری یا مشكل سلامتی خود، نگرانی مضاعفی درباره عدم رعایت حریمشان در مراكز درمانی ندارند ولی برخلاف انتظارات در چند بیمارستان جامع زنان در پایتخت كه به عنوان نمونه های كشوری وجود دارد، اینگونه نیست.
 
البته طرح بیمارستان زنان ایده بسیار خوبی است ولی باید مشكلات و نقایص آن نیز برطرف شود، هر چند كه انتظار می رفت این طرح زودتر از اینها انجام شود؛ زیرا كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و حتی كشورهای اروپایی طبق گفته های دوستان، مدت هاست دارای بیمارستان هایی هستند كه مختص زنان است و بیماران خانم در آن بیمارستان احساس آرامش كامل از رعایت حریمشان دارند.
 
مسائلی كه در رعایت حریم خانم های بیمار در بیمارستان های زنان وجود دارد، علاوه بر سلب آسایش از بیماران زن سبب ایجاد دغدغه در پرسنل معتقد این بیمارستان ها نیز شده است.
 
به طوریكه بیش از 600 نفر از دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه های سراسر کشور و نیز پزشکان و کارکنان شاغل در بخش های بهداشتی و درمانی با امضای طوماری خطاب به وزیر بهداشت از وضعیت بسیار نامناسب بیمارستان ها و مراکز درمانی در خصوص عدم رعایت موازین اسلامی و نیز اجرایی نشدن آیین نامه «انطباق امور فنی پزشکی با شرع مقدس» (مصوب سال 1380هیئت وزیران) به شدت انتقاد كرده و خواستار اقدام سریع وزارت بهداشت در این زمینه شدند.
 
این مسائل در دیدار دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی با وزیر بهداشت در ماه مبارك رمضان نیز مطرح شد ولی وزیر بهداشت با دلایل توجیهی مدعی شد كه همه چیز آرومه.
 
«خبرگزاری دانشجو»، با چند تن از رزیدنت ها و دانشجویان دوره های آموزشی این بیمارستان ها گفت‌وگو كرده تا وضعیت بیمارستان های زنان را از زبان افرادی كه هر روز در این بیمارستان ها حضور دارند و شاهد تمام مسائل هستند، بشنویم.
 
 عدم رعایت مسائل اعتقادی در بیمارستان زنان سبب از بین رفتن حرمت ها می شود
 
رزیدنت بیمارستان زنان میرزاكوچك خان جنگلی در رابطه با وضعیت رعایت حریم زنان در این بیمارستان، گفت: در زایشگاه ما 99 درصد رزیدنت اطفال آقا هستند و مكان احیای نوزادان نیز دقیقا روبه‌روی تخت مادر است در صورتی كه می‌توانند این مكان را در جای دیگری تعبیه كنند تا رزیدنت اطفال در زمان احیای نوزاد با مادر روبه‌رو نشود.

وی افزود: همچنین مكان شستن دست‌ها برای پرسنل اتاق عمل نیز مختلط است.
 
رزیدنت بیمارستان زنان میرزاكوچك خان جنگلی گفت: بیماربر اتاق عمل نیز آقاست و همچنین خدمه‌های آقا نیز در بخش زنان حضور دارند.

وی ادامه داد: ‌شرایط در بخش زنان طوری شده كه برخی رزیدنت‌ها حتی با اعتقادات مذهبی مانتوهای آستین كوتاه می‌پوشند و این امر را برای كار كردن در اتاق عمل اجتناب‌ناپذیر می‌دانند.

این رزیدنت بیمارستان زنان میرزا كوچك خان جنگلی گفت: همچنین در این بیمارستان متخصصان بیهوشی نیز مرد هستند در صورتی كه می‌توانند از زنان برای این پست استفاده كنند.

وی همچنین با اشاره به مشكلات برای سونداژ بیماران نیز گفت: باید برای سونداژ اتاقكی باشد كه فقط یك فرد در هنگام انجام این كار حضور داشته باشد ولی در این بیمارستان سونداژ در دید همگان صورت می‌گیرد كه این مسئله باعث می‌شود حرمت‌ها ریخته شود.

این رزیدنت بیمارستان زنان میرزا كوچك خان جنگلی با اشاره به سخنان وزیر بهداشت مبنی بر اجرای طرح انطباق اسلامی در بیمارستان‌های زنان گفت: بعید می‌دانم كه وزیر بهداشت از این مسائل بی‌خبر باشد.

وی گفت: همچنین اجازه عمل در ماه رمضان به برخی بیماران كه می‌توانند دیرتر عمل را انجام دهند نباید داده شود ولی در این بیمارستان عمل‌های غیرضروری در بیمارستان صورت می‌گیرد.
 
حداقل انتظارها برای رعایت حریم بیماران خانم در بیمارستان های زنان برآورده نمی شود
 
دانشجوی سال ششم پزشكی نیز گفت: به طور معمول آنچه از نام بیمارستان زنان به ذهن‌ها متبادر می‌شود این است كه این بیمارستان‌ها برای زنان خدمات اختصاصی داشته باشد تا خانم‌های بیمار دچار مشكل نشوند ولی در برخی از این بیمارستان‌ها حداقل انتظارها نیز رعایت نمی‌شود.
 
وی افزود: برخی از خانم‌ها به خصوص افراد معتقد، به خاطر برخی از مشكلات و حریم‌ها در صورت بیماری دیر به پزشك مراجعه می‌كنند و عمل‌های جراحی خود را به تاخیر می‌اندازند ولی اگر در بیمارستان‌های زنان اینگونه مسائل رعایت شوند این افراد با مشكل مواجه نمی‌شوند.
 
پس از گذشت 30 سال از انقلاب، وضعیت فعلی بیمارستان زنان قابل توجیه نیست

این دانشجوی سال ششم پزشكی ادامه داد: پس از گذشت 30 سال از انقلاب اصلا توجیه‌كننده نیست كه به وضعیت بد بیمارستان‌ها اهمیت ندهیم.
 
وی گفت: متخصصان بیهوشی در بیمارستان‌ها آقا هستند در صورتی كه می‌توانیم از متخصصان بیهوشی زن استفاده كنیم؛ زیرا ماهیت خاص وضعیت جراحی در بیمارستان زنان به شكلی است كه متخصصان بیهوشی باید زن باشند.
 
این دانشجوی سال ششم پزشكی افزود: در بخش سونوگرافی نیز رزیدنت آقا امور مربوط را انجام می‌دهد در صورتی كه می‌تواند از رزیدنت‌های خانم استفاده كند؛ زیرا حضور آقایان در این بخش از نظر روحی نیز برای بیمار مشكل‌ساز است.

وی ادامه داد: رزیدنت‌های شب نیز آقا هستند و مشكل دیگر این است كه نوزادان در اتاق زایمان ویزیت می‌شوند در حالی كه وزیر بهداشت ادعا كرده است نوزادان در بیمارستان زنان به بیرون اتاق زایمان برده شده و در آنجا ویزیت می‌شوند.
 
این دانشجوی سال ششم پزشكی گفت: همچنین شست‌وشوی دست‌ها در اتاق عمل با توجه به حضور متخصصان بیهوشی مرد یك دغدغه فكری برای رزیدنت‌های خانم محسوب می‌شود.
 
ادعاهای وزیر بهداشت خنده دار است
 
دانشجوی سال آخر پزشكی نیز گفت: با توجه به اینكه پرسنل بیمارستان‌های زنان باید به طور كلی از خانم‌ها باشد ولی در بیمارستان زنان به این صورت نیست و تنها در بیمارستان نجمیه تمام پرسنل خانم هستند.
 
وی افزود: حتی در بیمارستان میرزاكوچك‌خان جنگلی نیز متخصصان بیهوشی مرد هستند.

این دانشجوی سال آخر رشته پزشكی گفت: برخی مسائل در بیمارستان‌های زنان عادی شده و در زمان شستن دست‌ها نیز باید خودمان حواسمان باشد كه پرسنل مرد حضور نداشته باشد.
 
وی افزود: ادعاهای وزیر بهداشت مبنی بر اینكه احیای نوزادان خارج از اتاق عمل صورت می‌گیرد خنده‌دار بود؛ زیرا همزمان با به دنیا آمدن نوزادان احیاكننده مرد برای احیا در اتاق حاضر می‌شود.
 
در توزیع شرعی و قانونی پرسنل در بیمارستان ها مشكل داریم
 
دانشجوی سال هفتم پزشكی گفت: آنچه كه از بیمارستان زنان انتظار می‌رود در بیمارستان‌های جامع زنان دیده نمی‌شود و فاكتورهایی كه باید در بخش‌های مختلف درمانی باشد در این بیمارستان‌ها وجود ندارد.
 
وی افزود: در اتاق‌های عمل متخصص بیهوشی ثابت آقاست و باید از ابتدا تا انتها نیز بالای سر بیمار حضور داشته باشد در حالی كه وزیر بهداشت ادعا می‌كند كه فقط متخصص بیهوشی شیفت شب آقاست.

این دانشجوی سال هفتم رشته پزشكی گفت: وزیر بهداشت می‌گوید ما رزیدنت‌ بیهوشی خانم نداریم و باید از متخصصان آقا استفاده كنیم در صورتی كه در بیمارستان سینا كه 90 درصد بیماران مرد هستند متخصصان بیهوشی زن فعالیت می‌كنند و این مسئله نشان می‌دهد توزیع پرسنل صحیح انجام نشده است.

وی افزود: در بیمارستان‌های ما فكری برای توزیع شرعی و اخلاقی پرسنل نشده و حتی خدمه‌ها نیز بر خلاف آیین‌نامه در بیمارستان زنان، آقایان هستند.

این دانشجوی سال هفتم رشته پزشكی گفت: بر اساس آیین‌نامه باید بیماربران خانم‌ها زن و بیماربران آقایان مرد باشد در صورتی كه در بیمارستان زنان خدمه آقا نیز فعالیت دارند.

وی گفت: متخصص اطفال نیز هم مردها هستند كه همزمان با زایمان وارد اتاق شده و طفل را ویزیت می‌كند.
 
صحبت های افرادی كه روزانه در بیمارستان های زنان شاهد مسائل هستند این سوالات را در ذهن ایجاد می كند كه؛ آیا ما با کمبود پرستاران و پرسنل و پزشک خانم روبرو هستیم؟ پس چرا در بیمارستان ها برای بیماران خانم که تمایل فراوان به معاینه و دریافت درمان توسط خانم ها دارند این امکان برایشان فراهم نمی شود و حتی مورد تمسخر قرار می گیرند؟ مگر حتی در یک نظام بهداشت و درمان غیر اسلامی، احترام به عقاید بیماران جزو اصول اولیه نیست؟ پس چرا رعایت مسائل اسلامی برای دانشجویان، پزشکان، کادر درمانی و بیماران این همه هزینه دارد؟ چه کسانی مسئول تسهیل این امر هستند؟