http://www.snn.ir/pic/13910617052_2011308177e.jpg

امام جمعه موقت تهران در خطبه های امروز نماز جمعه با اشاره به 19 شهریور سالروز درگذشت آیت الله طالقانی نخستین خطیب نمازجمعه تهران گفت: زیباترین گفتنی ها درباره ایشان همان است که امام راحل(ره) فرمودند که او برای اسلام به منزله حضرت ابوذر، زبان گویای او چون مالک اشتر کوبنده، مرگ او زودرس و عمرش پربرکت بود.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی همچنین به در پیش بودن بیستم شهریور سالروز شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی اشاره کرد و با تاکید بر این که ایشان سمبل تقوا و اخلاق بود، افزود: حضرت امام خمینی(ره) درباره آن شهید تعابیری چون سیدبزرگوار، عالم عالیقدر، معلم اخلاق و معنویت استفاده کردند و ایشان را از چهره های کم نظیری معرفی کردند که به حد کامل از زهد و تقوا برخوردار بود.
 
وی در ادامه سخنانش به برگزاری شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد اشاره کرد و گفت: اجلاس غیرمتعهدها همچنان مسئله روز دنیا و کشورمان است.

امام جمعه موقت تهران افزود: در این عرصه اطلاع رسانی بسیار خوبی شد با این حال اگر کسی می خواهد اهمیت اجلاس در تهران را بفهمد باید نگاه کند به ناراحتی فوق العاده آمریکا و رژیم صهیونیستی که از ماهها قبل به سران کشورها گفته بودند شرکت نکنید یا اگر حضور پیدا می کنید در سطح پایینی باشد اما به کوری چشمشان 120 کشور عضو در سطح بالا به همراه 20 هیئت از نهادهای بین المللی در تهران حاضر شدند.

وی با اشاره به انتشار مطلبی در روزنامه مصری الاهرام گفت: این روزنامه نوشت این اجلاس خواب و خوراک را از رژیم صهیونیستی گرفته است.

امام جمعه موقت تهران افزود: سالهاست که رسانه های گروهی آمریکا تبلیغ می کنند که ایران در جامعه جهانی منزوی شده است؛ اما این اجلاس با برکت به دنیا فهماند ایران بزرگ منزوی نیست و اعضاء غیرمتعهدها که دو سوم سازمان ملل و جامعه جهانی را تشکیل می دهند در این نشست حاضر شدند و مشخص شد آمریکا و رژیم صهیونیستی منزوی هستند.

وی گفت: دشمنان با تهدید، تطمیع، التماس و تلاش های دیپلماتیک نتوانستند به اهداف شوم خود برسند اظهار داشت، در نهایت آنها نتوانستند و ناکام ماندند.

حجت الاسلام و المسملین سید احمد خاتمی افزود: این در حالی بود که خیلی علیه ایران تبلیغ کرده بودند و برخی سران فکر می کردند با ورودشان به ایران با کشوری آشفته و به هم ریخته که مردمانش از فرط تحریم دنبال رزق و روزی هستند، مواجه می شوند.!!!

وی ادامه داد: ما با هیچ گزارشی نمی توانستیم بگوییم که این تبلیغات دروغ است اما سران آمدند، در ایران گشت و گذار کردند،‌خرید کردند و دیدند ایران کشوری آرام با مردمانی با وقار و متین است و متوجه دروغ پردازی های استکبار شدند.

وی تصریح کرد: اعترافات دشمنان هم در این بین قابل توجه است که در همین چارچوب سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل که معروف به ضدیت با ایران است، گفت: برگزاری اجلاس، پیروزی بزرگی برای ایران بود ضمن آن که تحریم ها نیز هیچ تاثیری بر فعالیت های هسته ای ایران نداشته است کما این که در این باره یکی از رسانه های استکباری نیز نوشت ایران با برگزاری اجلاس سیلی محکمی علیه تحریم ها زد.

امام جمعه موقت تهران افزود: انصافا برگزاری این اجلاس نیز کار بزرگی بود، 120 هیئت آمدند، 20 هیئت ناظر بین المللی و در مجموع 7-8 هزار نفر را ایران پذیرایی کرد با همه آداب و پروتکل های مربوطه که اگر ذره ای به رئیس جمهوری بر می خورد، دون شان نظام بود.

وی با تشکر از مردم و مسئولان سه قوه گفت: قوه مجریه و وزارت امور خارجه پای کار بودند، صداوسیما به عنوان رسانه ملی و رسانه های مکتوب هم انصافا حق سخن را ادا کردند، مسئولان سیاسی، نظامی، انتظامی و خدماتی هم نقش بزرگی در موفقیت این اجلاس داشتند.

امام جمعه موقت تهران گفت: بیانات بلند، مستدل، منطقی و شجاعانه مقام معظم رهبری در اجلاس غیرمتعهدها 20 محور داشت.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی ضرورت تغییر در مدیریت جهان را یکی از این محورها برشمرد و افزود: بر این اساس در مدیریت ناعادلانه جهان، چند دیکتاتور حق ندارند، اتاق فرمان جهان را در اختیار داشته باشند.

وی استکبارستیزی را از دیگر محورهای بیانات مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: اینکه آمریکا غیر از رژیم صهیونیستی به هیچ کشوری وفادار نمانده است و آمریکا دشمن عمده مشارکت و همکاری کشورهاست.
 
امام جمعه موقت تهران گفت: رهبر معظم انقلاب برای مسئله فلسطین راهکار عملی و براساس یک رای برای هر فلسطینی پیشنهاد کردند و چنین منطقی که از دل بر آمده بر جانهای مستعد نشست.

وی در همین زمینه افزود: رئیس جمهور بنین که رئیس اتحادیه آفریقاست خطاب به رهبر معظم انقلاب گفته بود که نطق شما را سه مرتبه مرور کردم و از طرف 53 کشور آفریقایی می گویم که حرف دل 53 درصد جهان را بیان کردید و اتحادیه آفریقا با شما در این زمینه پیام وفاداری را اعلام می کند.

امام جمعه موقت تهران درباره دیدار سران برخی کشورها با مقام معظم رهبری، این دیدارها را فشرده بیان کرد و گفت: 18 دیدار انجام گرفت که 9 ملاقات آن در یک روز بود که این نشان دهنده نشاط و سرزندگی مقام معظم رهبری و دغدغه ایشان در ابلاغ پیام جهانی انقلاب است.

وی افزود: ایشان با رئیس هر کشوری متناسب با مسائل هر کشور اشراف و اطلاعات کامل و عمیقی داشتند .

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی ادامه داد: نخست وزیر هند در مصاحبه با یکی از روزنامه های این کشور گفته بود که از اطلاع عمیق رهبر معظم انقلاب از هند و مبارزات سران مبارز این کشور با استعمار شگفت زده شدم.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری اشراف کاملی بر مسائل جهان دارند.

امام جمعه موقت تهران گفت: ایشان در اعلام مواضع در یک اجلاس بین المللی شجاعت، صراحت و شفافیت داشتند به گونه ای که آمریکای مستکبر را به افتضاح کشیدند و رژیم صهیونیستی غاصب و جعلی را مثل همیشه با صراحت و قاطعیت زیر سوال بردند به گونه ای که نخست وزیر این رژیم عصبانی می شود و می گوید چرا هیچ کس با سخنان ضد اسرائیلی ایراد شده در غیرمتعهدها از سوی رهبر ایران اجلاس را ترک نکرد؛ سخنان نتانیاهو از منزوی و منفور بودنشان حکایت دارد.