تبلیغات
ایستگاه بهشت - غرفه آموزش(تایپ-جلسه اول)
منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
وصیتنامه شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
بنظر شما کدامیک برای تغییر محتوای وبلاگ در اولویت است؟

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

جستجو
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
کارنامه عملیات ها
جنگ دفاع مقدس
ابر برچسب ها


آموزش تایپ سریع فارسی (10 انگشتی) فقط در 5 روز

به نام حق و برای حق

"موفقیت از آن توست، تنها مانع دیوار بلند ذهن توست"

 

سلام خدمت همه ی ایستگاه بهشتی های عزیز

دوست دارید که بتونید بدون نگاه کردن به صفحه کلید و فقط با کمک انگشتانتون به سرعت تایپ کنید

این متد، متدیه که خودم برای آموزش تایپ در نظر گرفتم و مطمئن باشید که با انجام اون خیلی سریع به تایپ ده انگشتی میرسید.

 آوا.س

امیدوارم که همه موفق باشید.


روز اول:

آموزش ما فقط در 5 جلسه ی یک ساعته می باشد.

نکته ی مهم در حین این آموزش: بعد از شروع به یادگیری با این روش به هیچ وجه دیگر نباید با نگاه کردن به صفحه کلید تایپ کرد، در واقع شما برای 5 روز می بایست کارهای تایپی اتان را کنار بگذارید و فقط تمرینات مربوط به درس را انجام بدهید.

تسلط و سرعت تایپ شما، در گروی تمرین بیشتر می باشد. شما می بایست پس از اتمام هر جلسه ی آموزش، پس از استراحتی یک ساعته دوباره تمرینات مربوط به هر جلسه را بارها و بارها تکرار کنید. با انجام تمرینات و پایان یافتن 5 جلسه ی ذکر شده در این جزوه شما به راحتی قادر خواهید بود بدون نگاه به صفحه کلید تایپ کنید. شک نکنید و مطمئن باشید که شما می توانید و به مرور زمان سرعت تایپ ده انگشتی در شما به طرز شگفت انگیزی بالا خواهد رفت.

قبل از شروع به کار بهتر است چند نکته را رعایت کنیم؛ مانیتور می بایست در موقعیت صحیحی نسبت به شما قرار داشته باشد و هنگام تایپ، فاصله بین صفحه کامپیوتر و چشمان شما نباید کمتر از شصت سانتی متر باشد، صفحه مانیتور می بایست هم سطح با چشمان شما باشد، سعی شود نور اتاق مناسب بوده و نور از بالای سر به سمت شما بتابد.

 

 

صندلی شما می بایست راحت بوده و تکیه گاه آن طوری طراحی شده باشد که به راحتی گودی کمر شما را پوشش دهد، تکیه گاه صندلی اتان نباید به راحتی به عقب خم شود؛ در واقع شما پس از تکیه به آن می بایست احساس راحتی کرده و مجبور به جلو کشیدن بدن خود نشده و همراه با کار دچار عارضه کمردرد و خستگی زود هنگام نشوید.

بعد یک ساعت تایپ و نگاه کردن به صفحه ی مانیتور شما می بایست حداقل ده دقیقه به راه رفتن و نگاه کردن به جایی غیر از صفحه مانیتور بپردازید.

 

 

 

 

پس از تصحیح جای مانیتور و نور اتاق و راحت و صحیح نشستن برروی صندلی، نوبت به محل قرار گیری صفحه کلید میرسد. دستان خود را برروی صفحه کلید بگذارید، بازوهای شما نباید روبه بالا باشد؛ بهترین حالت برای محل قرارگیری صفحه کلید حالتی است که شما در آن به صفحه کلید تسلط کامل داشته باشید و در در تایپ دراز مدت مچ دستانتان احساس هیچ گونه ناراحتی نداشته باشند.

 

نحوه صحیح قرار دادن انگشتان برروی صفحه کلید:

تمامی صفحه کلیدها از 3 خط اصلی کلیدحرف ها که شامل حروف نگارشی می باشند تشکیل شده اند.

کلید حرف ها در این 3 ردیف بر اساس میزان استفاده از آنها در زبان مورد نظر (مثلا فارسی) طراحی شده اند. ردیف میانی پرکاربردترین حروف را شامل می شود. (ردیف اصلی برای شروع کار و جایگیری انگشتان برروی صفحه کلید هم، همین ردیف می باشد). این سه ردیف به دو قسمت تقسیم می شوند،که کلیدحرف های سمت راست خط قرمز در شکل زیر توسط انگشتان دست راست و قسمتی که در سمت چپ خط قرمز می باشند توسط انگشتان دست چپ کنترل می شوند.


به دو حرف ت و ب برروی صفحه کلید دقت کنید، در تمامی صفحه کلیدها برروی این دو کلیدحرف برجستگی کوچکی وجود دارد که شما می بایست به کمک این 2 کلیدحرف موقعیت انگشتانتان را برروی صفحه کلید تنظیم و شروع به کار کنید؛ در واقع این 2 کلیدحرف به عنوان چشمان شما برروی صفحه کلید عمل می کنند.

اگر دو دستتان را در کنار هم قرار دهید اسامی انگشتانتان به ترتیب عبارتند از:

دست راست از راست به چپ: انگشت کوچک،انگشت حلقه یا انگشتری، انگشت میانی، انگشت اشاره، انگشت شست

دست چپ از چپ به راست: انگشت کوچک، انگشت حلقه یا انگشتری، انگشت میانی، انگشت اشاره، انگشت شست

 

تمرین اول در جلسه ی اول: جایگیری صحیح انگشتان برروی صفحه کلید

دو انگشت اشاره ی دست راست و چپ به ترتیب بر روی دو حرف ت و ب قرار می گیرند و سه انگشت دیگر به ترتیب بر روی کلیدحروف های کناری این دو حرف قرار می گیرند.

ابتدا با نگاه کردن و سپس بدون نگاه به صفحه کلید، انگشتانتان را به طور صحیح برروی صفحه کلید قرار دهید. به شکل زیر خوب نگاه کنید تا در صورت جایگیری غلط انگشتانتان، جای آنها را تصحیح کنید.

 

چند بار این تمرین را تکرار کنید و از جایگیری صحیح انگشتانتان اطمینان حاصل کنید.

یادتان باشد از این قسمت به بعد همه چیز بستگی به تلاش و تمرین خودتان دارد و مطمئناً با تمرین ممارست، شما می توانید یکی از تکنیکی ترین و پرسرعت ترین تایپیستها باشید و از تایپ خود لذت ببرید.

دو انگشت شست همیشه در وضعیت آزاد بوده و هیچ حرفی را تایپ نمی کنند و تنها برای زدن کلید space یا همان فاصله که بزرگترین کلید بر روی صفحه کلید است مورد استفاده قرار می گیرد، که استفاده از شست دست راست یا چپ به انتخاب خود شماست.

 

تمرین دوم در جلسه ی اول:  گ ک م ن ت ا

اکنون یک فایل word را باز کنید و در محیط داخلی word کلیک کرده تا نشانگر تایپ ظاهر شود، اکنون شروع به تایپ کنید.

کلیدحرف ت : این حرف با انگشت اشاره دست راست تایپ می شود.

ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت ت

کلیدحرف ن : این حرف با انگشت میانی دست راست تایپ می شود.

ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن

یادتان باشد که شما در این تمرین پس از جایگیری صحیح انگشتانتان برروی صفحه کلید دیگر به هیچ وجه به صفحه کلید نگاه نمی کنید.

کلیدحرف م : این حرف با انگشت حلقه دست راست تایپ می شود.

م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م

کلیدحرف ک : این حرف با انگشت کوچک دست راست تایپ می شود.

ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک

کلیدحرف گ نیز با همان انگشت کوچک دست راست زده می شود. دقت کنید که محل قرارگیری این انگشت همیشه برروی کلید حرف ک است و برای تایپ حرف گ شما این انگشتتان را از روی حرف ک برداشته و کمی به سمت راست کشیده و برروی حرف گ برده و بعد از زده شدن حرف گ دوباره این انگشت به سرجای خود برمی گردد.

گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ گ

گ ک م ن ت ک م ن ت گ ک م ن گ م ن ت ک گ ک گ م ن ت م

حال نوبت حرف الف می باشد.

برای تایپ این حرف شما می بایست از انگشت اشاره دست راست خود استفاده کنید. شما انگشت اشاره اتان را از روی حرف ت برداشته و کمی به سمت چپ حرکت داده و پس از تایپ حرف الف دوباره انگشتتان را برروی حرف ت قرار می دهید، البته بدون نگاه کردن به صفحه کلید و به وسیله ی همان برجستگی های راهنما.

کلمه ی  گکمنتا را حفظ کنید تا هیچ گاه این حروف را گم نکنید.

هر زمانی که موقعیت یک کلیدحرف را گم کردید پس از نگاه به صفحه کلید و پیدا کردن آن حتماً یک خط از همان حرف را تایپ کنید تا یادتان باشد که این حرف با کدام انگشتتان زده می شود.

برای تایپ حرف آ از کلید حرف الف و shift به صورت همزمان استفاده می کنیم.

برای تایپ حروف ترکیبی مانند آ می توانید به صفحه کلید نگاه کنید.

حال شروع به تایپ کلمات زیر کنید:

من * کم*کمک* منت* نکات* نم* نم نم*  تن* گم* گنگ* گان* کات* تاک* تانک* تام* کک* مان* کام* تاتا* کاکا* گاگا* ماما* مامان* نانا* آت* آنان* آمان* آتا* آنا* کما* کمان* گمان* منمن* تک* تگ* نت* نام* مات* ماک* نام* گام* مامان من* تانک من* کمکم کن* کمک من* تا * من کمکتان* کتان* متان * ننگ* من * کم*کمک* منت* نکات* نم* نم نم*  تن* گم* گنگ* گان* کات* تاک* تانک* تام* کک* مان* کام* تاتا* کاکا* گاگا* ماما* مامان* نانا* آت* آنان* آمان* آتا* آنا* کما* کمان* گمان* منمن* تک* تگ* نت* نام* مات* ماک* نام* گام* مامان من* تانک من* کمکم کن* کمک من* تا * من کمکتان* کتان* متان * ننگ

 

تمرین بیشتر شما برابر است با سرعت بیشتر شما در تایپ.

پایان تمرین جلسه ی اول